Zencefilin Zararları ve Faydaları

Zencefil

Zencefil yaş veya toz olarak kullanılan bir baharat türüdür. Zencefilin faydalarına geçmeden önce fazla kullanımının zararlı olduğunu belirtmek isteriz.

Zencefilin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Zencefil faydalı ve şifalı olmakla birlikte aşırı kullanılması insana zarar verebilir. Yetişkinler için günlük 4 gramdan fazla zencefil kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca bu oran kullanılacaksa günün farklı saatlerine dağıtılarak azar azar alınmalıdır. Çocuklara günlük 1 gramdan fazla zencefilin zarar verebileceği düşünülmektedir. Benzer şekilde iki yaş altı çocuklara zencefil kesinlikle önerilmez.  Gebeliğin ilk iki ayında kullanılmaması önerilir. Sonraki aylarda gebelik kaynaklı mide bulantılarına karşı doktor tavsiyesiyle 1 gramı geçmeyecek şekilde kullanılabilir.

Aşırı zencefil kullanımı mide tahrişine yol açabilir. Kan sulandırıcı etkisi nedeniyle benzer özelliğe sahip ilaçlarla birlikte kullanılırsa ilaç etkileşimini arttırır. Aşırı dozda zencefil kullanımı, deri döküntüsü, depresyon, kalp ritminde bozukluklara neden olabilir. Safra suyunu artırabileceği düşünülmektedir. Zencefil kullanımı ameliyatlardan en az 3-4 gün önce bırakılmalıdır. Çünkü zencefil kullanımı kanı sulandırır ve pıhtılaşmayı engeller. Zencefil tüm bunlar dikkate alınarak kullanılmalıdır.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil, Kuran-ı Kerim’de İnsan Suresi 17. Ayette de geçmektedir: “Orada kendilerine, katkısı zencefil olan içecekle dolu bir kâseden içirilir.”

Zencefil birçok hastalığa şifalı gelen ve ilaç etkisine sahip bir besindir. Bu nedenle tüketiminde doz miktarına dikkat edilmesi gerekir.

Zencefil, araba tutması, hamilelik dönemindeki mide bulantıları ve ameliyat sonrası mide bulantılarına karşı tedavi amacıyla kullanılabilir. Örneğin otobüsle yolculuğa çıkmadan 30 dakika önce alınan 1 gr zencefilin araba tutmasını engellediği bilinmektedir. Hamileliğin ikinci ayından sonra doktor uygun görürse mide bulantısını bastırmak için günlük 1 gram zencefil alınırsa mide bulantısı sorunu ortadan kalkar. Yine doktor uygun görürse ameliyat sonrası bulantıyı bastırmak için 1 gram zencefil ılık suyla kullanılabilir.  Zencefil soğuk algınlığında da bir fincan çay içerisine iki dilim zencefil ve bal ilave edilerek kullanılabilir. Soğuk algınlığının çabuk atlatılmasına yardımcı olur.

Zencefilin aynı zamanda anti-romatizmal etkisi de bulunmaktadır. Yemeklerde kullanılan zencefil zamanla romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Zencefil, kanserle mücadelede destekleyici tedavi olarak da kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı, öksürük ve farenjit için zencefil, limon/portakal suyu ve bal karışımı kaynatılarak içilebilir.

Zencefilin ağrı kesici, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar etkisi vardır. Yani iltihaplı ve yangı oluşan uzuvların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar zencefilin migrene karşı iyi geldiğini göstermiştir.

Zencefil, koli basilinin neden olduğu ishale karşı anti-bakteriyel etki gösterir ve hastalık tedavisinde kullanılır.

Zencefil, A, B3, B5, B6, B9, C, E, K vitaminlerini barındırır. Bakır yönünden daha zengin olmakla birlikte, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko, demir gibi mineralleri de içerir.

Kategori: Besinler | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir