Tam Kan Sayımı (CBC) Nedir?

Tam Kan Sayımı (CBC) Nedir?

CBC (Complete Blood Count), tam kan sayımı için kullanılan bir kan testidir. Kansızlık, enfeksiyon, lösemi ve bağışıklık sorunlarıyla ilgili hastalıkları tespit etmek amacıyla kullanılan bir kan testidir. Yorgunluk, güçsüzlük, enfeksiyon gibi belirtiler gösteren hastalardan da tam kan sayımı testi istenebilir.

tamkansayimitest1

Tam kan sayımı testi, alyuvar ve akyuvar sayısını, hemoglobin miktarını, pıhtı hücreleri oranlarını ve hematokrit değerlerini kapsar. Kısaca bilgi vermek gerekirse; alyuvarlar, kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleridir. Akyuvarlar, enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücreleridir. Hemoglobin, alyuvarlarda bulunan ve oksijen taşıyan proteinlerdir. Hematokrit, kan hücresi oranıdır ve alyuvarların kan sıvısına oranıdır. Pıhtı hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu oranların düşük veya yüksek çıkması bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Tam Kan Sayımı testinden önce aç veya tok olmak fark etmez; ancak yağsız yiyecekler yenilmesi tavsiye edilir. Test öncesinde herhangi bir kısıtlama olmasa da eğer alınacak kan diğer testlerde de kullanılacaksa aç olmakta fayda vardır. Tam kan sayımı öncesinde doktorunuza danışmanız gerekir.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir