Category Archives: Vitamin ve Mineraller

Magnezyumun Faydaları Nelerdir

Magnezyum Nedir? Magnezyum, insan vücudunda büyük oranda bulunan bir mineraldir. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir insanda yaklaşık 25 gram magnezyum vardır. Bunun yarısı kemiklerde yer alır. Magnezyum diğer minerallerin vücutta işlev görmesi bakımından gerekli bir mineraldir. Magnezyumun besinler ve içecekler … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Tagged | Leave a comment

Magnezyum Fazlalığı

Magnezyum Kullanımı Magnezyum kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bir insanın günlük magnezyum ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre değişir. 18-30 yaş arası bir erkeğin magnezyum ihtiyacı günlük 400 mg iken bayanlarda bu oran 300 mg civarındadır. Hamilelerde ihtiyaç biraz daha … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Leave a comment

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? Magnezyum pek çok hastalıktan korunmamıza yardımcı olur. Vücutta kemik ve diş sağlığı açısından da önemli bir mineraldir. Lif bakımından zengin besinlerde magnezyum oranı da yüksektir. Magnezyum içeren besinler; Su Tam tahıllar, Brokoli, Badem, Balkabağı, Yer fıstığı, … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | 1 Comment

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Magnezyum eksikliğinde genellikle kaslarda güçsüzlük ve uyuşma görülebilir. Kemikler ve dişler zayıflar. Magnezyum eksikliğinde gerginlik, kaygı, bacaklarda hissizlik, uyku sorunları, çabuk öfkelenme, anormal kalp ritimleri, düşük tansiyon, mide bulantısı, kusma, kas spazmı, kaslarda yorgunluk, uykusuzluk, tırnaklarda … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Tagged | Leave a comment

L-Karnitinin Faydaları Nedir

L-Karnitin Nedir? L-Karnitin, vücuttaki yağların enerjiye çevrilmesini sağlayan bir maddedir. Vücut L-Karnitinin bir kısmını kendi üretir; bir kısmını da dışarıdan beslenme yoluyla alır. L-Karnitin vücutta karaciğer ve böbreklerde üretilir; iskelet kaslarında, kalp, beyin ve spermde depolanır. İnsan vücudu genellikle ihtiyacı … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Tagged | Leave a comment

Kalsiyumun Faydaları Nelerdir?

Kalsiyum vücuttaki kemik ve dişlerin yoğunluğunun artması ve sağlamlaşması açısından gerekli bir mineraldir. Kalsiyum eksikliğinde kemikler daha kolay kırılır ve dişler çabuk çürür. Büyüme çağındaki çocukların kalsiyuma çok ihtiyacı vardır. Bir insanın ortalama günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg’dır Bu oran … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Tagged | Leave a comment

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadardır? Normal bir insanın günlük 1000 mg kalsiyum alması önerilmektedir. 65 yaş üzeri yaşlılar ile menopoz sonrası kadınların günlük 1300 mg kalsiyum alması önerilir. Hamile kadınların günlük 1200 mg’a kadar kalsiyum alması önerilmektedir. Bu oran hamilelik … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Leave a comment

Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri

Kalsiyum Nedir? Kalsiyum, diş ve kemik sağlığı için gerekli bir mineraldir. Kalp ve sinir sağlığı içinde gereklidir. Kalsiyum Eksikliği Nedir? Kalsiyum güneş ışığı ve besinler yoluyla vücuda alınır. Yeteri kadar kalsiyum alınmadığında kalsiyum eksikliğine bağlı kemik erimesi, raşitizm gibi hastalıklar … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Tagged | Leave a comment

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Folik asit, doğacak bebeklerde spina bifida gibi belirli doğum özürlerini engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle hamilelik süresince folik asit takviyesi gerekir. Folik asit hamilelikten önce ve hamilelik süresince kullanıldığında fayda sağlar. 400 mikrogram (mcg) folik asit … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | 2 Comments

Folik Asitin Faydaları Nelerdir

Folik Asit Nedir? Folik asit, suda eriyen B grubu bir vitamin olup, B9 vitamini olarak da bilinir. Ispanak, brokoli, marul, bamya, muz, kavun, limon, fasulye, mantar, kırmızı et, portakal ve domates folik asit içeren zengin besinlerdir. Folik Asitin Faydaları Nelerdir? … read more »

Posted in Vitamin ve Mineraller | Tagged | Leave a comment