Category Archives: Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Yarasının Nedenleri Belirtileri

Bu yazımızda kısaca ağız yarasının nedenlerinden bahsedeceğiz. Ağız yarası genel olarak iki sınıfta incelenebilir: tahriş kaynaklı ağız yaraları ve virüsün neden olduğu ağız yaraları… Tahriş kaynaklı ağız yaralarının sebepleri: * Dişlerin keskin uçları veya kırık dişler ağız yaralarına neden olabilir. * … read more »

Posted in Ağız ve Diş Sağlığı | Leave a comment

Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir

Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir? Ağızdan kan gelmesinin bir veya birden çok sebebi olabileceği gibi kesin teşhis doktor muayenesi ile konabilir. Ağız yaraları, diş ve dişeti hastalıkları ile bademcik iltihabı kaynaklı ağız kanamaları en sık görülen nedenler arasında yer alır. … read more »

Posted in Ağız ve Diş Sağlığı | 23 Comments

Ağız Yaralarının Nedenleri Nelerdir

Aft nedir? Aft ( ağız yarası)dudakların iç kısmında ya da dilin altında meydana gelen genel olarak oval veya yuvarlak şekilli ülserlerdir. Yaygın bir hastalıktır ve nüfusun %30 ila 60’ını etkiler. Aft’ın ve Ağız yaralarının nedenleri nelerdir? Nedeni kesin olarak bilinmese … read more »

Posted in Ağız ve Diş Sağlığı | 1 Comment

Ağız Kuruluğunun Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi Nedir? Ağız kuruluğunun en önemli nedeni yeteri kadar tükürük salgılanmamasıdır. Ağız kuruluğu, genellikle yeme, çiğneme, yutkunma ve konuşma zorluğuna sebep olur. Tükürük ağızdaki zararlı bakterileri yok ettiği için ağız kuruluğu tedavi edilmezse diş çürümelerine de … read more »

Posted in Ağız ve Diş Sağlığı | Leave a comment

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?  Ağız kokusunun nedenleri mide veya ağız içi kaynaklı olabilir. Ağız içi kaynaklı sorunlar, diş etlerindeki iltihaplar, diş eti hastalıkları, diş çürükleri, tartar, 20 yaş dişlerinde oluşan iltihaplar ve çürükler ağız kokusuna sebep olabilir. Ayrıca sinüziti olanlarda … read more »

Posted in Ağız ve Diş Sağlığı | Leave a comment