Kişnişin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kişnişin faydaları ve zararları nelerdir?

Kişniş, bir baharat türüdür ve maydanozgiller familyasından olan Kişniş adlı bitkiden elde edilir. Kişniş, yüksek oranda lif içeren bir besindir. Yüksek oranda demir ve bakır içeren kişniş, magnezyum, çinko, fosfor, manganez ve kalsiyum gibi mineralleri yüksek oranlarda içermektedir. Kişniş, B ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Kişnişin insan sağlığına faydalarından biri, gaz giderici özelliği ve hazmettirici etkisidir. Kişniş tohumu ise ağız kokusunu gidermek için çiğnenebilir.

Kişniş, irritabl bağırsak sendromunun sebep olduğu belirtileri gidermeye de iyi gelmektedir.

Kişniş, yüksek tansiyonu düşüren besinler arasında yer alır.

Mide gazı, gaz sıkışması, kolestrol sorunları, kolik, kolon kanseri, tip 2 diyabet, ishal, egzema, uykusuzluk, karaciğer hastalığı, karın ağrısı, ülser ve vajinal mantar gibi çeşitli hastalıkların bitkisel tedavisinde kişniş kullanılmaktadır.

Görüldüğü gibi kişniş, bir çok faydasıyla yararlı baharatlar arasındaki önemini korumaktadır.

Kişnişin baharat olarak fazla tüketilmesi bazı mide sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kişniş tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir.

Kategori: Besinler | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir