Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kayısı çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir?

Kayısı çekirdeği, B17 vitaminini en çok içeren besinlerden biri olması nedeniyle kanseri tedavi edici doğal ürün olarak gösterilmektedir. Ancak özellikle acı kayısı çekirdeği başta olmak üzere, kayısı çekirdeğinin çocuklar ve yetişkinler tarafından çok tüketilmesi zararlıdır. Özellikle çocukların kayısı çekirdeği tüketmesi tavsiye edilmez. Araştırmacılar kayısı çekirdeğinin çocukları zehirleyebileceğini belirtmektedir.

Kayısı çekirdeğinin aşırı tüketilmesi, siyanür zehirlenmesine yol açabilir. Belirtileri ateş, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, sinirlilik, susuzluk gibi bulgulardır. Bunun nedeni kayısı çekirdeği içerisinde %5 oranında zehirleyici bir kimyasal olan amigdalin adlı maddenin bulunmasıdır. Bu oran tatlı kayısı çekirdeğinde %1 oranındadır. Bu oranlar içerisinde %5’lik amigdalin miktarı %0.3 siyanüre işaret etmektedir. Ortalama bir kayısı çekirdeği 600 mg olarak düşünülürse, acı kayısı çekirdeğinin 1.8 mg siyanür içerdiği tahmin edilmektedir. Dolayısıyla kayısı çekirdeği tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır; aksi halde kişiyi zehirleyebilir.

Kayısı çekirdeğinin kansere faydalı olduğunun düşünülme sebeplerinden biri de içerdiği amigdalin adlı maddedir. Nitekim vücuda alınan amigdalinin ilk önce kanserli hücreler tarafından alındığı ve siyanür nedeniyle kanserli hücrelere zarar verdiği düşünülmektedir. Ancak amigdalin maddesinin kanserli hücrede değil de midede siyanüre dönüşmesinin hastaya zararlı olabileceğini belirten kaynaklar da mevcuttur. Zaten acı kayısı çekirdeğinin daha yüksek oranda amigdalin içermesi biraz tüketimi neticesinde kişiyi zehirleyebilir, ölüme neden olabilir.

Milliyet Pembenar’da çıkan bir habere göre Türkiye’de bir üniversitede hayvanlar üzerinde yapılan deneyde kayısı çekirdeğinin içerisinde yer alan amigdalin adlı maddenin kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilmiştir. Ancak deney sırasında amigdalin miktarının hayvanlara belirli dozlarda (zarar vermeyecek şekilde) verildiği belirtilmektedir. Günümüzde ABD gibi bazı ülkelerde kayısı çekirdeği içerisindeki amigdalin maddesi (B17 vitamini), tablet formunda pazarlanmaktadır.

Yine yurtdışında yapılan bir araştırmada kayısı çekirdeği tüketen Hunzalar ve Abazinler gibi toplumlarda neredeyse hiç kanser vakasının görülmemesi kayısı çekirdeği veya amigdalin içeren diğer besinleri tüketmeleriyle ilişkili tutulmuştur.

Tüm bu araştırmalara ilave olarak, uzmanlar kayısı çekirdeği tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğini, özellikle acı kayısı çekirdeğinin tatlı olanlara oranla daha az tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Kategori: Besinler | Benzer Konular: ,
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

4 Responses to Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 1. zuhal says:

  ben hergün akşam bir su bardağı kadar tatlı kaysı çekirdeği tüketiyorum zararlı olacağını hiç düşünememiştim sanırım azaltmam gerek

 2. Fatma says:

  Zuhal hanim o kadar kayisi cekirdegini nerden buluyorsunuz

 3. şeref says:

  ben yeni yemekteyim akşamları 20 veya 30 adet bende damar darlı var kalpde bana zarar edermi.

 4. ülkü says:

  selamunaleykum bn kayısı çekirdeğini acımı tatlımı diye bakmak istedim ki tabiki de acıymış bunu tutmuş muyum onuda blmiyorum.demek istediğim bi zarari olmuşmudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir