Kavunun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun faydaları nelerdir?

Antioksidan likopen, A vitamini, elektrolitler ve su içeren karpuz yaz aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerden biridir. Karpuzun %92’si sıvıdır. Yaz aylarında vücudun su ve elektrolit ihtiyacını gidermek için tercih edilebilir bir meyvedir.

Karpuz oldukça düşük oranda kaloriye sahiptir. 100 gr karpuz yalnızca 30 kaloriye eşdeğerdir. Bununla birlikte karpuzda yağ miktarı da yok denecek kadar azdır. 100 gr karpuzda 0.15 gr yağ vardır. Enerji, yağ, karbonhidrat ve protein gibi besin değerlerini oldukça düşük oranlarda içeren karpuz, A ve C vitaminlerini oldukça yüksek oranlarda içerir. Magnezyum, demir ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir.

Karpuz içerdiği anti oksidan maddeler sayesinde insan bedenini kolon, prostat, göğüs, pankreas ve akciğer kanserlerine karşı korur.

Karpuz, tüm meyve ve sebzeler içerisinde likopen adlı maddeyi en fazla içeren meyvedir. Karpuzda bulunan likopen, yaz aylarında derinin ultra viyole ışınlardan korunmasına veya az zarar görmesine yardımcı olur.

Potasyum bakımından zengin olması nedeniyle kan basıncını ve kalp ritmini düzenler.

Yapılan araştırmalara göre karpuzun yararları faydaları:

* Astımı önler.
* Kan basıncını (tansiyonu) düzenler.
* Kalp krizine karşı korur.
* Prostat gibi bazı kanser türlerini önler.
* Kabızlığı önler.
* İçerdiği kolin adlı madde nedeniyle iltihap veya enflamasyonları önler.
* Kas ağrılarını giderir.
* Saç ve ten sağlığı için önemlidir.

Karpuzun içerdiği maddeler nelerdir?

Karpuz, genel olarak su, elektrolitler, likopen, kolin, A vitamini, C vitamini, magnezyum, demir, bakır, folik asit ve B vitaminlerini içerir.

Kategori: Besinler | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir