Katarakt Belirtileri Nedenleri

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında yer alan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek görme niteliğinin düşmesidir. Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sonucu görmede bulanıklaşma olur.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

İlk başlarda katarakt oluşumunu anlamayabilirsiniz. Ancak sorun zamanla ilerledikçe günlük etkinlikler sırasında kataraktın size rahatsızlık vermeye başladığını algılarsınız.

Görüşte azalma, bulanıklık ve puslu görme, kataraktın başlıca belirtilerindendir.

Gece görüşünde azalma, ışığa duyarlılık, renklerin canlılığını yitirmesi veya eşyaları soluk görme, nesneleri çift görme, gözlük numarasının sık sık değişmesi kataraktın diğer belirtileridir. Ayrıca gözün algıladığı ışık oranının azalması sonucu okuma-yazma gibi etkinliklerde zorlanma meydana gelir.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Genellikle orta yaş üstü kişilerde görülmesine karşın yeni doğan bebeklerde de görülebilir. Genel olarak sınıflandırmak gerekirse, yaşa bağlı, doğuştan, hastalıklardan kaynaklı, travmatik, UV ışınlarına bağlı katarakt türleri vardır.

Kataraktın başlıca nedenleri şunlardan bir veya birkaçı olabilir;

* İleri yaş
* Şeker hastalığı
* Genetik nedenler (Ailenizde katarakt sorunu varsa genetik olarak katarakt riski taşıyor olabilirsiniz.)
* Güneş ışığına aşırı maruz kalma
* Sigara
* Aşırı şişmanlık
* Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
* Göze gelen fiziksel darbeler (travmatik katarakt)
* Göz iltihapları
* Uzun süreli kortizon veya steroid içeren ilaçlar kullanmak

Bebeklerde Doğuştan Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda doğuştan kaynaklanan kataraktın birçok sebebi olabilir. Kalıtsal olabileceği gibi bir doğum kusuru veya özrü de olabilir. Doğuştan kataraktın tam bir sebebi tespit edilemeyebilir. Ancak bazen annenin gebelik esnasında kullandığı bazı ilaçlar da buna neden olabilir.

Kataraktın Tedavi Türleri Nelerdir?

Eğer katarakt yaşamınızı çok fazla etkileyecek şekilde ilerlememişse ameliyatla çıkarılmasına gerek duyulmayabilir. Ancak rahatsızlık ve belirtiler ilerlemişse kataraktın ameliyat ile çıkarılması ve yerine yapay bir mercek takılmasına göz doktoru tarafından karar verilir.

Günümüzde lazerle bıçak kullanmadan katarakt ameliyatları yapılabilmektedir. Yine çok deneyimli göz doktorları tarafından FAKO yöntemiyle 3 mm’lik bir kesiden katarakt ameliyatının yapılması mümkündür. Dikişli katarakt ameliyatında ise göz üstten 12 mm kesilerek göz merceğine ulaşılır. Çıkarılan merceğin yerine yapay bir merceğin takılması durumunda (merceğin türüne göre değişir) hasta ameliyat sonrası gözlük kullanmak zorunda kalmayabilir. Özellikle son zamanlarda kullanılan, yakın ve uzağı gösterme özelliğine sahip multifokal göz içi lenslerin takılması ameliyat sonrası gözlük kullanımına son vermektedir. Tüm bu katarakt ameliyatlarında doktorun tecrübesi ve becerisi, ameliyathanenin ve araç-gereçlerin sterilizasyonu önemlidir.

Katarakt ameliyatı öncesi göz hekiminize kullanmakta olduğunuz ilaçları mutlaka belirtiniz. Yine doktor, ameliyat öncesi olası iltihapları bertaraf etmek amacıyla antibiyotik damlalar yazabilir.  Ameliyat sonrası muhtemel komplikasyonların oluşabileceği de gözden kaçırılmamalıdır. Bunlar, göz retinasında veya korneada şişlik, gözde kanlanma veya iltihaplanma, göz basıncında artış, çok az bir ihtimalle kısmen veya tamamen görme kaybı…

Kataraktı Olanlar Neler Yapmalıdır?

65 yaşın altındakiler iki yılda bir yaşlılar ise her yıl göz kontrolü yaptırmalıdır.
Gözlerinizi güneş ışığından (UV) korumak amaçlı güneş gözlüğü ve şapka kullanabilirsiniz.
Kataraktın sebeplerinden biri olan sigarayı bırakabilirsiniz.
Okuma, yazma gibi etkinliklerinizi aydınlık yerlerde ve varsa gözlüğünüzü kullanarak yapınız.
Gece sürüşünden mümkün olduğunca kaçının. Araç ışıkları gözünüzü rahatsız edebilir veya görme kusuru kazaya neden olabilir.
Şeker hastalığınız varsa kontrol altında tutunuz. Eğer kataraktınız şeker hastalığından kaynaklanıyorsa, hastalığınızın ilerlememesi için gerekli tedbirleri almanız gerekir.
Uygun bir gözlük için göz doktoruna gidiniz.
Göz kataraktını tedavi edeceği iddia edilen damlalara rağbet etmeyiniz. Çünkü günümüzde göz kataraktının tedavisi sadece ameliyatla mümkündür.

Kategori: Hastalıklar | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir