Kan Tahlili WBC Nedir

Kan Testlerinde WBC (Kanda Akyuvar Sayısı) Nedir?

WBC sayımı, kandaki akyuvar sayısını ölçmek için yapılan bir testtir. Akyuvarların temel görevi vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele etmektir. WBC değerinin yüksek çıkması, bir enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi çeşitli hastalıkların da habercisi olabilir. Vücudunda enfeksiyon veya alerji olanlarda ve stres altında olanlarda da akyuvar sayısının arttığı bilinmektedir.

Kanda akyuvar azlığına lökopeni, yani akyuvar azlığı denir. Akyuvar azlığının sebebi, kemik iliği eksikliği veya yetmezliği, kollajen damar hastalıkları, karaciğer veya dalak hastalıkları ya da radyasyona maruz kalmadır.

Kanda akyuvar çokluğuna ise lökositoz, yani akyuvar çokluğu denir. Akyuvar çokluğu ise anemi, kemik iliği tümörleri, enfeksiyon hastalıkları, romatoid artrit, alerji, lösemi, doku hasarı, fiziksel veya duygusal stres sonucu ortaya çıkar.

Kan testi öncesi kullanılan bazı ilaçlar WBC sayısını olağan değerlerin altında veya yukarısında gösterebilir. Bu nedenle test öncesi doktorunuza ilaç kullanımıyla ilgili bilgi vermenizde fayda vardır. Aspirin, allopurinol, kloroform, kortikosteroidler, epinefrin, heparin, kinin, triamterin gibi maddeleri içeren ilaçlar WBC sayısını arttırabilir. Bununla birlikte antibiyotikler, antihistaminler, antitiroid ilaçlar, sulfonamidler ve kemoterapi ilaçları WBC oranının düşük çıkmasına sebep olabilir.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

3 Responses to Kan Tahlili WBC Nedir

 1. Hamdi C. says:

  Annemde Wcb 151 çıktı ne gibi belirtileri olabilir

 2. uğur says:

  merhabalar benim wbc sonuçta 6.1 yazıyor birimde ise bim/mm 4 – 11 bu iyi sonucmu tesekkurler

 3. H.Hüseyin Deyneli says:

  Kan tahlilinde MON%10.9 çıktı sınırlar 2.5-10.0 dur.B12 degeri 168 çıktı.Sınır degerleri:180-914’dür.
  İlginize sonsuz teşekkürler,Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir