Kan Tahlili Hemoglobin (HGB) Nedir?

Hemoglobin (HGB) Nedir?

Kan testlerinde HGB veya HG şeklinde geçen hemoglobin, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinlerdir.

Yetişkin bir erkekte olağan hemoglobin değerleri 13.5 gr ile 17.5 gr arasında dalgalanmaktadır. Bu oran yetişkin kadınlarda ise 12 gr ile 15.5 gr arasında seyredir. Hemoglobin sayısı için normal değerler yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterir.

Kan testinde hemoglobin sayısının normal değerlerden az veya çok olması pek önemsenmeyebilir. Ancak hemoglobin değeri bir hayli düşükse bir hastalığın belirtisi olabilir. Hemoglobin düşüklüğü genellikle kansızlık (anemi) sebebi olarak görülmektedir.

Düşük hemoglobin miktarıyla ilişkili olabileceği düşünülen hastalıklar, kansızlık, demir eksikliği, kanser, siroz, kan kanseri, kurşun zehirlenmesi, böbrek hastalıkları, hücre kanseri, vitamin eksikliği, dalak büyümesi, porfiri, talasemi ve damar iltihabıdır.

Hemoglobin miktarı düşük olan hastalarda kalp atışlarında aşırı hızlanma, yorgunluk, soluksuz kalma hissi, güçsüzlük hissi ve cildin solması gibi belirtiler görülebilir.

Hemoglobinin normal değerlerden çok fazla olması ise akciğerin işleviyle ilgili olabilir veya kalbin zayıflamasından kaynaklanabilir. Nitekim oksijen taşıyan alyuvarlar, oksijene ihtiyaç duyulduğunda vücut tarafından çok sayıda üretilebilir. Bu da hemoglobin miktarının yüksek çıkmasına neden olur. Bir kemik iliğiyle ilgili işlev bozukluğu, sigara tiryakiliği, ortamdaki oksijen miktarının azlığı veya eritropoetin içeren ilaçların kullanımı da oksijen ihtiyacı hissiyle hemoglobin seviyesinin artmasına neden olabilir.

Su kaybı, anfizem, kalp yetmezliği, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, akciğer hastalıkları, polisitemi de hemoglobin artışına neden olan diğer rahatsızlıklardır.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

9 Responses to Kan Tahlili Hemoglobin (HGB) Nedir?

 1. Fatih Dursun says:

  wbc:10.8
  HGB:18.7
  HCT:56.5
  sizce bu degerler neyin gostergesi yozgatta uzmanlik olmadigi icin arastiriyorum bilgi verirseniz cok sevinirim.

 2. furkan yaman says:

  Hgb ‘m 14 .2 anemi hastasi veya tasiyici olma riskim varmidir acill

 3. Muhammed emin says:

  HGB:17.3 sizce bu neyin belirtisidir 12 saat aç ilken yaptıgım kan tahlili bu

 4. aysegul kanyilmaz says:

  Agir anemi degeri nedir

 5. Oguz says:

  arkadaslar size cevab sigara aykolu birakin benim degerlerim 18.3 geliyordu ve kan bagislayin kizilaya hem siz rahatlayin kan ihtiyaci olan insanlarin duasi alin

 6. Can says:

  İyi günler alkol hemoglobin yüksekliği yaparmı? Semir yüksekliği yaparmı?

 7. Adem says:

  HGB 17.8 çıkdı kaşıntı yapar mı
  Vücudunda kaşıntı kızarıklık var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir