Kan Tahlili Bazofil BA% veya BAS% Nedir

Bazofil Sayısı (BA%) veya (BAS%) Miktarı veya Oranı Nedir?

Bazofil, kandaki akyuvarların yaklaşık %1’ini oluşturan bir beyaz kan hücresi türüdür. Bağışıklık sistemi devreye girdiğinde bazofiller histamin ve diğer kimyasalları salgılarlar.

Bazofil oranı %2’nin üzerine çıktığında bazofil çokluğu söz konusudur. Bazofil çokluğu derdi hastalıları, miyeloproliferatif hastalıklar, kronik granülositik lösemi ve ülseratif kolit ile ilişkili olabilir.

Bazofil azlığı ise genellikle kadınlarda yumurtalama döneminde görülebilir. Ayrıca ürtiker ve enfeksiyon hastalıklarında da bazofil azlığı ortaya çıkar.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

5 Responses to Kan Tahlili Bazofil BA% veya BAS% Nedir

 1. Selim U. says:

  Ortopedi Tahliller sonucunda (BA%+) NIN DEĞERİ 59,0 OLARAK ÇIKTI NORMALİ(H 0-2,5 OLDUĞUNA GÖRE 59,0 SONUCUNU AÇIKLAYABİLİRSENİZ MEMNUN OLURUM. tEŞEKKÜRLER

 2. Rezzan Seval says:

  BAS# 0,06 ,BAS%0,68 ,MON % 8,11,EOS#0.13, 25 hidroksi vitamin D 18.3 sedimantasyon 28 55 yaşındayım .astım hastasıyım buradaki değerler için yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkür ederim

 3. fazilet says:

  merhaba ba% sonucum 1.4 cıktı bı zararı varmıdır acaba

 4. abdullah says:

  BA# 0,0 yazıyor normali 0.01- 0.07 gösteriyor bu neye işaret

 5. Fazilet says:

  BA# 0.1 çıktı düşükmü acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir