Kan Tahlili Bazofil BA% Nedir

Bazofil Sayısı, Miktarı veya Oranı

Bazofil, kandaki akyuvarların yaklaşık %1’ini oluşturan bir beyaz kan hücresi türüdür. Bağışıklık sistemi devreye girdiğinde bazofiller histamin ve diğer kimyasalları salgılarlar.

Bazofil oranı %2’nin üzerine çıktığında bazofil çokluğu söz konusudur. Bazofil çokluğu derdi hastalıları, miyeloproliferatif hastalıklar, kronik granülositik lösemi ve ülseratif kolit ile ilişkili olabilir.

Bazofil azlığı ise genellikle kadınlarda yumurtalama döneminde görülebilir. Ayrıca ürtiker ve enfeksiyon hastalıklarında da bazofil azlığı ortaya çıkar.

This entry was posted in Kan Tahlili Değerleri and tagged . Bookmark the permalink.
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

One Response to Kan Tahlili Bazofil BA% Nedir

  1. Selim U. says:

    Ortopedi Tahliller sonucunda (BA%+) NIN DEĞERİ 59,0 OLARAK ÇIKTI NORMALİ(H 0-2,5 OLDUĞUNA GÖRE 59,0 SONUCUNU AÇIKLAYABİLİRSENİZ MEMNUN OLURUM. tEŞEKKÜRLER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>