İdrar Tahlili Aldosteron Nedir?

Aldosteron, idrar veya kan tahlili ile ölçülen bir hormondur. Ülkemizde genellikle idrar tahlili ile ölçülen aldosterone hormonu, böbreklerin tuz ve potasyum dengesini korumaya yardımcı olan böbreküstü bezi tarafından salınan bir hormondur.

Aldosteronun normal değerinin üstünde (yüksek) çıkması, karaciğer sirozu, böbreküstü bezi sorunları, kalp sorunları ve laksatif sorunlardan bir veya bir kaçına işaret edebilir.

Aldosteronun düşüklüğü ise Addison hastalığına işaret edebilir.

İdrarda Aldosteron oranını tetikleyen bazı etkenler vardır.

Yüksek tansiyon ilaçları, kalp ilaçlarıi antasidler, ülser ilaçları, anti-enflematuar ilaçları idrar testi sonucu etkileyebilir. Ancak doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı almayı bırakmayınız. Test öncesinde de doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

Ayrıca gebelik, yüksek veya düşük sodyum düzeyi, yorucu egzersizler ve stres de sonucu etkileyen etkenler arasında yer alır.

Aldosteron tahlili öncesi çay, kahve almayınız. Ayrıca son iki hafta içerisinde günlük tuz alımının 3 gramı geçmemiş olması gerekir. Bunlara dikkat edilmesi durumunda tahlil sonuçları daha verimli olacaktır.

Kategori: İdrar Tahlili Sonuçları | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir