Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Gebelikte folik asit eksikliği anne karnındaki bebekte Spina Bifida oluşmasına neden olabilir.

Gebelikte folik asit eksikliği anne karnındaki bebekte Spina Bifida oluşmasına neden olabilir.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Folik asit, doğacak bebeklerde spina bifida gibi belirli doğum özürlerini engellemeye yardımcı olur. Bu nedenle hamilelik süresince folik asit takviyesi gerekir.

Folik asit hamilelikten önce ve hamilelik süresince kullanıldığında fayda sağlar.

400 mikrogram (mcg) folik asit içeren günlük multivitamininin alınması önerilir.

Folik Asit Sizi ve Bebeğinizi Sağlıklı Tutar

Folik asit doğal olarak bulunan bir B vitaminidir. Fetüsün nöral tüpünün gerektiği şekilde gelişmesine yardımcı olur. Nöral tüp gelişen bebeğin beyni ve omiriliği olan kısımdır. Nöral tüp gerektiği gibi kapanmadığında bebek nöral tüp defekti (NTD) olarak adlandırılan ciddi bir doğum özrüyle dünyaya gelir.

Folik asit nöral tüp defektini engellemeye yardımcı olur. Bununla birlikte folik asit yalnız hamilelikten önce ve hamileliğin ilk haftalarında alındığında fayda sağlar. Amerika’da hamileliklerin neredeyse yarısı plansız olduğu için doğurgan yaşta olan her kadına hamile kalmaya çalışmasalar bile günlük gereken folik asit miktarını almaları tavsiye edilir.

Yeterli folik asit almanın en iyi yolu içinde en az 400 mikrogramlık folik asit içeren bir multivitamin almak ve sağlıklı beslenmektir. Çoğu multivitaminler bu miktarı ihtiva eder fakat emin olmak için etiketini kontrol edin. Ayrıca yediğiniz bazı yiyeceklerden Folat (folik asidin doğal formu) alabilirsiniz, fakat çoğu kadın tavsiye edilen miktardaki folat ve folik asidi tek başına yiyeceklerden alamaz.

Amerika’da her yıl yaklaşık 3000 hamilelik nöral tüp defektinden etkilenir. Eğer her kadın hamilelikten önce ve hamilelik süresince yeterli folik asit alırsa nöral tüp defekti %70’e kadar önlenebilir.

Hamile kaldığınızda folik asit alımını en az 600 mikrograma çıkarmalısınız. Doğum öncesi vitamininiz hamilelik süresince gereken doğru miktardaki folik asidi içermelidir.

Çoğu kadın doktor tarafından aksi önerilmedikçe günlük folik asit alımını 1000 mikrogramla sınırlamalıdır. Örneğin önceki doğumunda beyin ve omirilik özrü meydana gelen ve orak hücre hastalığı olan kadınlar gereken folik asit miktarını belirlemek için doktoruyla görüşmelidir. 

Folik Asit Bulunan Yiyecekler

Folik asit içeren besinler:

 • Zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler (Folik asit içerip içermediğine bakın)
 • Mercimek
 • Kuşkonmaz
 • Ispanak
 • Siyah fasülye
 • Fıstık (fıstık alerjiniz yoksa)
 • Portakal suyu (Konsantre olması tercih edilir)
 • Zenginleştirilmiş ekmek ve makarna
 • Marul
 • Brokoli

 

Kategori: Vitamin ve Mineraller | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

2 Responses to Gebelikte Folik Asit Kullanımı

 1. Pingback: Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

 2. Pingback: Folik Asitin Faydaları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir