Gaz Sıkışmasının Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Bu yazıda gaz sıkışmasının belirtileri, nedenleri, tedavisi ve önlemleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Gaz sıkışması neden olur, nasıl önlenir, belirtileri ve nedenleri nelerdir, sorularına cevap verilmektedir. 

gaz sıkışması belirtileri nedenleri tedavisiGaz sıkışması, yemek yerken, su içerken veya konuşurken hava yutulması sonucu midede biriken havanın atılamaması nedeniyle oluşan basınçtır. Midede yer alan fazla hava genellikle bağırsaklar yoluyla alttan veya geğirerek üstten atılır. Ancak kimi zaman midedeki gaz yeteri kadar atılamadığında bağırsaklarda dolaşmakta ve uyguladığı basınç şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Gaz sıkışması olarak adlandırılan bu durum bazen günlerce sürebilir.

Gaz sıkışması neden olur? 

Gaz sıkışmasının öncelikli nedenleri şunlardır:
* Yemek yerken, sıvı içerken veya konuşurken hava yutmak
* Yediğimiz bazı besinlerin gaz oluşumuna neden olması

*Aşırı karbonhidratlı besinler tüketmek

Gaz sıkışmasının belirtileri nelerdir? 

* Mide veya karında şişkinlik
* Mide veya karın çevresinde kramp veya ağrı (ağrı kimi zamanda tüm mide veya karın çevresini sarabilir veya kısmen belirli bölgelerde olabilir)

Ayrıca bir kimse, gaz çıkardığında veya tuvalet ihtiyacını karşıladığında midesindeki ağrı veya kramplarda hafifleme oluyorsa bu durum gaz sıkışmasına işaret olabilir.

Gaz sıkışması hangi hastalıklarla karıştırılır? 

Gaz sıkışmasının gösterdiği bazı belirtiler kimi zaman apandisit, fmf, iltihabi bağırsak hastalıkları veya Crohn hastalığı ile karıştırılmaktadır. Bazen de apandisit patlaması olan bir hasta, gaz sıkışması olduğunu yanlışlıkla düşünebilir. Bu tür rahatsızlıkların teşhisi kan tahlili, tomografi, röntgen vb vasıtasıyla doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Gaz sıkışmasının tedavisi nasıl olur? 

Gaz sıkışması olan hastalar, doktor tarafından önerilen gaz çıkarmayı kolaylaştırıcı ilaçlar kullanarak tedavi edilebilmektedir. Ayrıca gaz sıkışmasının önlenmesi için kişinin yavaş yemek yemesi ve yavaş içmesi önerilmektedir. Yemek yerken, su içerken hava yutmamaya dikkat edilmelidir. Yemeklerden sonra en az beş dakika yürüyüş yapılmalı veya hareket halinde olunmalıdır. Yiyeceğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Soğan, kuru fasülye, karbonhidrat içeren besinler (makarna, patates vb), şekerli gıdalar gibi gaz yapan besinler aşırı veya sık sık tüketilmemelidir.

Gaz sıkışmasını ve hazımsızlığı önlemek için üç öğünden fazla yememek ve her bir öğün arasında en az 4,5 saat boyunca herhangi bir şey yememek iyi gelebilir. (Bu süre zarfında su, şekersiz çay, kahve içilebilir.) Ayrıca öğünlerden hemen sonra en az 1 saat boyunca dik oturmak veya bir süre sonra kısa bir yürüyüş iyi gelebilir.

Gaz yapan besinler nelerdir? 

Gaz sıkışması rahatsızlığını sık yaşayanların aşırı karbonhidrat (hamurişi, patates, makarna gibi) tüketmemesi gerekir. Gaz yapan gıdalardan da uzak durmak gerekir.

Kategori: Hastalıklar | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

13 Responses to Gaz Sıkışmasının Belirtileri Nedenleri Tedavisi

 1. Esen says:

  Sağ kaşık ve göbeğin sağında üç parmak Aralık’ta ağrı ikigündür sürmekte.sağ bacağını kaldırıp yürüyemedim.dik duramadım ağrının yoğunluğundan.öncelikle ağrı kesici içmedim ağrıyı dinledim ne ağrısı olabileceğini takip ettim.apandist olabilirmiş diye düşündüm bulantı ve kusma olmadı.göğüs bölgede de ağrı yoktu.bağırsaklarda bir iltihaplı durum olabilirmi tuvalet alışkanlığını düzenli bazı zamanlar problemi göz önünde bulundurmazsak.teşekkür ederim.

  • admin says:

   Geçmiş olsun. Öncelikle doktora görünmenizi öneririz. O bölgede görülen her ağrı apandist anlamına gelmeyebilir. O ağrının bir çok nedeni olabilir. Periyodik olarak (özellikle stresli ve üşütme gibi durumlarda ayda bir defa gibi) ortaya çıkan bir ağrı ise fmf belirtisi de olabilir. Diğer bir ihtimal gaz sıkışması durumlarında da o bölgede ağrı oluşabiliyor. Doktorunuz muayene ve tahlillerle bir sonuca varabilir.İlk defa yaşanan bir sorunsa apandist de olabilir.

   İç hastalıkları (dahiliye) uzmanına gitmenizi öneririm.

 2. damla koç says:

  Sol kismimda agri ve midemde gaz sıkışması dediler ilac kullanmaya başladım fakat cok idrar getirmeye başladı ilactan dolayi mi gazi mi gideriyo acaba

 3. Hatice says:

  Bende gaz var ve aşırı derece de karın gurultusu var. Sol kasığım ve sol böbreğim arada sırada ağrıyor. Bunun nedeni ne olabilir

 4. Tugbaa says:

  Slm.gece bebegimi emzirmek icin kaltigimda,şiddetli sirt ve karin agrisi yasadim ve hareketlerimi kısitladi,yatmasam yatamıyorum.2 saat yakin sürdü.bazen agri nefes aldirmayacak ve bulanticak şekilde idi.eşim sirtima ovaladi,ılık duş almana ragmen azalmadi,bir süre sonra kendiliginden gecti.bu agri neden olabilir.gaz sancisimi yoksa baska birseymii

 5. kevser says:

  3 hafdadır karnımda süer agrı var ve bu belirtiler gaz sıkışşması ki gün önce doktora gittim önceden idrar yolu enfeksiyonlarım vardı onu soyledim ama bişi cıkmadı napmalıyım agrı çok siddetli 🙁

 6. Turgut says:

  Bnm bagirsaklarimda gaz sikintisi var uzun zmndan beri. Ayni zmnda spastik kolon hastasiyim. Gaz noktalari bagirsagimda donem donem yer degistiriyor, bu durumdan cok sikiliyorum. Bu agri ve kramplarin azalmasi icin ne onerirsiniz?

 7. Ahmet says:

  Admin gaz sıkımasında bayılma olurmu

 8. Ferhat says:

  Benim karnımda şişlik var ve karınımda agrı kslbime dogru çıkıyo

 9. Ömer says:

  Vala 5 6 aydır karnımda acayıb sesler geliyor ve çok sancı yabıyyor ara sıra şiddetli arılar başlıyor sürekli kabız var kaç tane doktara gitim bişey anlamadılar kolonoskobi olman gerekir dediler oda burada yok öyle bekliyorum galada sancı var

 10. BURAK says:

  Ben yemek yedikten sonra sadece sol tarafımda tam kalp bölgesinde bıcak saplanıyor. gaz dediğin miğdede olur,senin oralarda ne işin var arkadaş. gaz çıktıntan sonra rahatlama oluyor ama bi an sanki kalp krizi geçireceğim zannediyorum. Miğde doktoruna girmektense sade soda içiyorum 🙂 ama artık dayanılacak gibi olmuyor sancılar doktor şart oldu.

 11. Ayberk says:

  Merhaba. 3 gündür karın bölgemin genelinde ağrı var. Yürüyünce ağrı yapıyor. Bu gazi bir türlü çıkartamadım. Bu gaz nasıl çıkacak????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir