Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Ispanak, folik asit (B9 Vitamini) bakımından en zengin besinlerden biridir. 100 gr ıspanak yaklaşık 150 mcg folik asit içerir. Yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacı 400 mcg'dir.

Ispanak, folik asit (B9 Vitamini) bakımından en zengin besinlerden biridir. 100 gr ıspanak yaklaşık 150 mcg folik asit içerir; bu miktar yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık %38’ini karşılar. Yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacı 400 mcg’dir.

Folik Asit Eksikliği (B9 Vitamini Eksikliği)

Folik asit (B9 Vitamini) eksikliğinde en çok anemi, yani kansızlık, görülür. Bu durum, genellikle folik asit içeren gıdaların pek tüketilmemesinden kaynaklanır. Hamile kadınlar daha fazla folik asite ihtiyaç duyarlar. Hamilelerde folik asit ihtiyacı karşılanmazsa bebekte spina bifidaya neden olabilir ve aynı zamanda düşük riski artar.

Folik asit, kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların üretimi için gereken bir vitamindir. Folik asit eksikliğinde kansızlık ortaya çıkar.

Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliğinde yorgunluk, enerji azlığı, soluksuz kalma, bayılacakmış gibi hissetme, soluk beniz ve başağrısı görülür. Nadiren ellerde ve ayaklarda uyuşma da görülebilir.

Folik Asit Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Genellikle folik asit bakımından zengin besin kaynaklarının yeterince tüketilmemesi folik asit eksikliğine neden olur. Bu da kansızlığa yol açar. Ayrıca hamilelerde bebeğin ihtiyacı nedeniyle folik asit ihtiyacı artar. Bunun folik asit tabletleriyle takviye edilmesi gerekir. Bazı hastalıklar folik asitin emilimini engeller. Bunun yanı sıra bazı ilaçların kullanımı da folik asitin bir kısmını olumsuz yönde etkiler, yani etkisiz hale getirir. Böyle durumlarda ilave folik asit kullanımı tavsiye edilir.

Folik Asit Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Folik asit eksikliği folik asit içeren tabletlerin alınmasıyla tedavi edilir.

Kategori: Vitamin ve Mineraller | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

One Response to Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

  1. Pingback: Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir