Çinko Nedir? Çinkonun Faydaları Nedir?

100 gr az yağlı pişmiş kırmızı etin yaklaşık 10 mg çinko içerdiğini biliyor musunuz? Bu miktar yetişkin bir insanın günlük çinko gereksiniminin %70'ini karşılar.

100 gr az yağlı pişmiş kırmızı etin yaklaşık 10 mg çinko içerdiğini biliyor musunuz? Bu miktar yetişkin bir insanın günlük çinko gereksiniminin %70’ini karşılar.

Çinko Nedir? Çinkonun faydaları nelerdir?

Çinko (Zn) periyodik tabloda 12. gruba dahil olan bir geçiş metalidir. Temel bir eser element olan çinko bitkiler ve hayvanlar için azımsanmayacak derecede biyolojik öneme sahiptir.

Çinko insan vücudunda çok sayıda farklı işlevlerden sorumludur ve 100 farklı enzimin etkinliğini sağlamaya yardımcı olur.

Faydalarından istifade etmek için yalnızca çok küçük bir miktarda çinko alımı gereklidir. Günümüzde Amerika’da günlük tavsie edilen çinko miktarı kadınlar için günlük 8 mg/gün ve erkekler için günlük 11 mg/gün’dür.

Düşük miktarda çinko almak bireyi hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı daha duyarlı hale getirir. Çinko eksikliğinin her yıl dünyada 800.000’in üzerinde çocuğun ölümünden sorumlu olduğu bir gerçektir.

Bu element çok sayıda farklı yiyecekte doğal olarak bulunur, fakat gıda takviyesi olarak da bulunur.

Çinko neden önemlidir? Çinko ne işe yarar?

DNA sentezini sağlayan, çocukların sağlıklı gelişimini sağlayan ve yaraları iyileştiren çinko sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir

Çinkonun Temel Faydaları

Bağışıklık sistemini düzenleme

Vücut T lenfositlerini (T hücreleri) harekete geçirmek için çinkoya ihtiyaç duyar.

T hücreleri vücuda iki şekilde yardım eder.

Bağışıklık tepkileri kontrol etmek ve düzenlemek

Virüslü ya da kanserli hücreye

Çinko eksikliği ciddi şekilde bağışıklık sisteminin işlevinin bozulmasına neden olabilir.

Amerikan Klinik Gıda Gıda Gazetesinde yayımlanan bir çalışmaya göre “çinko eksikliği olan insanlar çeşitli patojenlere (hastalık mikropları) daha duyarlı hale gelir”

Diyareyi Tedavi Etme

Dünya Sağlık Örgütü diyarenin (ishal) her yıl 5 yaşın altında 1.6 milyon çocuğu öldürdüğünü söyledi. Time dergisinde bir makale çinko haplarının ishali durdurduğunu ifade etmiştir.

Bunlara ilaveten, ulusal çapta Bangladeş’teki çocukluk döneminde görülen ishal için çinko kullanımını artırmayı amaçlayan bir sağlık kampanyası yürüten bir PLOS tıbbi çalışması çinko tabletlerin 10 günlük kullanımının ishali tedavi etmede etkili olduğunu ve ayrıca ilerde tekrarlamasını önlediğini onaylamıştır.

Öğrenme ve Hafızayı Etkileme

Toronto üniversitesinde yürütülen ve Nöron gazetesinde yayımlanan bir araştırma nöronların birbiriyle iletişim kurmasında, hafızanın biçimlenmesini ve öğrenmemizi etkilemesinde çinkonun önemli bir rolü olduğunu ortaya koymuştur.

Soğuk Algınlığını Tedavi Etme

Açık Solunum Yolları Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada çinko pastillerininin soğuk algınlığı vakalarının süresini %40’a kadar azalttığı görülmüştür.

Buna ilaveten, bir çalışmada soğuk algınlığı belirtilerinin başlamasından itibaren 24 saat içinde alınan çinkonun (pastil ya da şurup) sağlıklı insanlarda soğuk algınlığı süre ve şiddetini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.

Yaraları İyileştirme

Çinko cildi ve mukozal dokuyu korur. Doktorlar sıklıkla cilt yaralarını tedavi etmek için çinko takviyesi kullanır.

Yaşa Bağlı Sarı Nokta Hastalığını Engelleme (YBMD)

Gözbilim arşivlerinde yayımlanan bir çalışmaya göre çinko retinadaki hücre hasarını engeller ve böylece sarı nokta hastalığının gelişmesini ve görme kaybını geciktirir.

Diğer Muhtemel Faydalar

Çinko aşağıdaki rahatsızlıklarda da muhtemel tedavi edici etkiye sahiptir.

Akne: JAMA’da yayınlanan bir çalışma akne için çinko sülfatın umut verici olduğunu göstermiştir.

Dikkat eksikliği- Hiperaktivite bozukluğu
Osteoporoz (kemik erimesi)
Zatürreyi engelleme ve tedavi etme

Çinko Kaynakları

Çinko bir dizi günlük yiyecekte mevcuttur. Kırmızı et veya kanatlı hayvan eti de çinko kaynağıdır.

Yüksek Oranda Çinko İçeren Yiyecekler

İstiridye tüm yiyecekler içinde en fazla çinko oranına sahiptir
Kızarmış buğday tohumu
Dana ciğeri
Biftek (az yağlı kırmızı et)
Kabak çekirdekleri
Karpuz çekirdekleri
Siyah çikolata
Kuzu eti
Fıstık
Badem
Yengeç

Kapsul ve tablet şeklindeki çinko takviyeleri de mevcuttur. Bununla birlikte, sağlıklı bir insanın günde 20 mg’den fazla çinko alması tavsiye edilmez.

Kategori: Vitamin ve Mineraller | Benzer Konular: ,
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

2 Responses to Çinko Nedir? Çinkonun Faydaları Nedir?

  1. Aliosman kör says:

    Gereckten faydalı bir vitamin

  2. Nuray says:

    Bunu nece elde etmek olar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir