Boyun Ağrısı

Boyun Ağrısı

Boyun ağrısının birçok nedeni olabileceği gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilmektedir. Boyun fıtığı, kas gerilmesi veya omurgadaki sıkışmalar boyun ağrısına neden olabilir.

Çoğu zaman boyundaki ağrılar kas gerginliği veya çekmesinden kaynaklanabilir. Örneğin saatlerce masa başında öne doğru eğilerek oturmak veya bilgisayar başında aynı şekilde başınızı sağa sola hareket ettirmeden sabit tutmak, televizyon izlerken oturuş biçimine dikkat etmemek, uyku esnasındaki yanlış pozisyonlar, bilgisayarın çok yükseğe veya alçağa yerleştirilmesi ya da vücut egzersizi yaparken boynu zorlayarak çevirme gibi türlü yanlışlıklar da bir süreliğine bu tür boyun ağrılarına yol açabilir.

Boyun ağrısı baş gösterdiğinde hasta, başını sağa sola veya öne hareket ettirmekte zorluk çekiyorsa çoğu zaman bu durum boyun tutulması diye adlandırılır. Eğer boyun tutulmasına hissizlik, karıncalanma eşlik ediyorsa ve el, kol gibi diğer uzuvlarda güç kaybı varsa sinirlerle ilişkili ciddi bir durum olabilir; diğer bir ifadeyle tutulma boyun fıtığından kaynaklanabilir.

Kısaca bahsetmek gerekirse, insan beyni ile el, kol, ayak gibi tüm uzuvlar arasında his ve duyguları sağlayan bir sinir örüntüsü mevcuttur. Sinirler, omurga içerisinde yer alan omurilik aracılığıyla beyne ulaşır. Omurilik ise omurganın içinde yer alır ve beynin bir uzantısı gibidir. Çevresel sinirler aracılığıyla bedenin diğer bölgelerine giden sinirlere ise çevresel sinirler adı verilmektedir. Omurgada yer alan diskler veya yastıkçıklar, omurgaya esneklik sağlar ve hareket kabiliyeti kazandırır. Vücuda bir basınç geldiğinde bunun omurgaya eşit bir şekilde dağılması sağlanır. Disklerden birinin yıpranması, incelmesi veya fıtıklaşması sonucunda sinir liflerinin sıkışması beraberinde çeşitli ağrıları getirir.

Üst üste sıralanan otuz üç omur kemiğinden yedi tanesi boyun bölgesinde yer almaktadır. Boyun bölgesindeki her omurga arasında yastıkçık adı verilen kıkırdaklar bulunmaktadır. Bu kıkırdakların yırtılması omurga içinde yer alan omuriliğe baskı yapabilir. Bunun sonucunda boyun bölgesinde fıtık meydana gelir. Bir kaza durumunda boyun bölgesindeki omurların kırılması ve sinir zedelenmesi de felç gibi kalıcı hasarlara yol açabilir.

Uzun süreli boyun ağrıları fıtıktan kaynaklanıyorsa ileride geri dönüşü olmayan sinir hasarlarına yol açabilir.

Bunlarla birlikte boyun ağrılarının başka sebepleri olabilir.

Boyun Ağrılarını Azaltmak için Neler Yapılabilir?

Kısa vadede boyun ağrılarını azaltmak için yapabileceğiniz yöntemler:

* Doktor tavsiyesi ile kas gevşetici, antiinflamatuvar veya antiromatizmal ağrı kesicilerden uygun olan bir tanesi kullanılabilir.

* Ağrılı bölgeye sıcaklık uygulamak ağrıyı hafifletecektir. Ancak sıcak su torbası ile uyumamak gerekir. Eğer ağrılı bölgeye sıcak su torbası uyguladığınızda ağrı daha da şiddetleniyorsa rahatsızlığınız bir ihtimal boyun fıtığından kaynaklanıyor olabilir. Uzmanlar, boyun fıtığından kaynaklanan ağrıları dindirmek için ilk 48 ila 72 saat buz, daha sonra sıcak su torbasının uygulanmasını tavsiye etmektedir.

* İlk birkaç gün için fiziksel etkinliklerden sakının.

* Bir fizik tedavi uzmanının önerisiyle düzenli olarak boyun egzersizleri yapınız. Boyun ağrılarında genel olarak uygulanan boyun egzersizleri sitemizde de yer almaktadır.

* Boyun bölgenizdeki ağrılı bölgeye masaj yaptırmanızda yarar vardır.

* Sert bir yatakta yastıksız uyumayı deneyebilirsiniz.

* Kısa bir süreliğine yumuşak boyunluk kullanabilirsiniz. Ancak uzun süreli kullanmak boyun kaslarının zayıflamasına neden olur.

Ağır kaldırmaktan ve yoğun fiziksel çalışmalardan sakınmanızda fayda vardır. Tüm çabalarınıza ve kişisel bakımınıza rağmen ağrılar bir hafta içinde ortadan kalkmazsa, kol veya elinizde uyuşukluk, his kaybı, karıncalanma varsa, yutkunma ve nefes alma sorunu yaşıyorsanız, uyuyamayacak kadar şiddetli bir ağrı varsa en kısa zamanda doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Boyun ağrınıza kusma, başağrısı, baş dönmesi, güç kaybı, ateş, nefes darlığı gibi farklı belirtiler de eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir.

Boyun ağrısı bir kaza veya düşme, yaralanma neticesinde ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden 112 aranmalıdır.

Hastalığınızın teşhisinin konması durumunda bir fizik tedavi uzmanından ne tür egzersizler uygulayacağınız konusunda destek alabilirsiniz.

Boyun Ağrılarını Önlemek için Neler Yapılabilir?

* Sık aralıklarla gevşeme yöntemlerini ve düzenli boyun egzersizlerini uygulayınız. Günlük germe egzersizleri yapınız.
* Özellikle tüm gün boyunca oturarak çalışıyorsanız oturuşunuza dikkat ediniz. Sırt kısmınızı dayamanızda yarar vardır. Bilgisayarın göz hizasında olması gerekir.
* Bilgisayar başında oturarak çalışıyorsanız her saat başı boynunuzu hareket ettiriniz, geriniz veya uygun boyun egzersizlerini uygulayınız.
* Uyurken kullandığınız yatış pozisyonunuzu yeniden gözden geçiriniz. Kullanacağınız yastığın boyunu destekler nitelikte olması gerekir; özel boyun yastığı kullanabilirsiniz. Yatağınızın yeterince sert olmasına dikkat ediniz.

Kategori: Hastalıklar | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir