Antinükleer Antikor (ANA) Kan Tahlili Sonucu

Antinükleer Antikor (ANA) Kan Tahlili Sonucu

ANA tahlili kandaki antinükleer antiikorları yani ANA değerini tespit eder. İnsan bağışıklık sistemi normalde enfeksiyon ve hastalıklara karşı antikor üretir. Ancak antinükleer antikorlar vücudun kendi organlarına ve dokularına saldırır. Özellikle hücrenin nukleus kısmına saldırırlar.

Çoğu vakalarda pozitif ANA tahlili bağışıklığınızın kendi dokularınıza başlattığı yanlış saldırıya işaret eder. Ancak bazen her şey yolunda olmasına rağmen sağlıklı kişilerde de pozitif ANA mümkündür.

Doktorunuz romatoid artrit benzeri özbağışıklık (otoimmün bir hastalık) söz konusu ise ANA tahlili yaptırmanızı isteyebilir.

ANA testi öncesi yemek-içmek test sonucunu etkilemez ancak kan tahliliniz başka testler için de kullanılacaksa test öncesi aç olmanız gerekebilir. Bazı ilaçlar ANA tahlili sonucunu etkileyebileceği için tahlil öncesi doktorunuza kullanmakta olduğunuz ilaçları söylemenizde fayda var.

SONUÇLAR

Tahlil sonucunda kanda antinükleer antikor (ANA) tespit edilirse test sonucunuz için “pozitif” denilir. Ancak bu hasta olduğunuz anlamına gelmez. Nitekim özellikle 65 yaş üzeri kadınlarda hasta olmasalar da ANA tahlili pozitif çıkabilmektedir.  Mononükleoz ve kronik bulaşıcı hastalık vakalarında ANA’nın pozitif çıktığı belirtilmektedir. Bazı ilaçlar ve tansyion düzenleyici ilaçlar da sonucu etkileyebilmektedir. Doktorunuz, özbağışıklık hastalığınızın olduğunu düşünürse ilave testler yaptırabilir.

ANA negatif ise kanınızda antinükleer antikor yok demektir. Yani negatif sonuç özbağışıklık hastalığınızın olmadığı anlamına gelir.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

2 Responses to Antinükleer Antikor (ANA) Kan Tahlili Sonucu

  1. Garip says:

    Ana testi nefatif olmasi gerekirken
    Test sonucu normal disi cikti. Kormak gerekir mi.. bilgisi olan var mi.

  2. elif says:

    Anti Nükleer Antikor ana testinin sonucu Granüler 1/640 çıkmış bu ne anlama geliyor lütfen cvp verin şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir