Antikardiyolipin Antikorları (IgM, IgG, IgA, aCL) Nedir?

Antikardiyolipin Antikorları (IgM, IgG, IgA, aCL) genellikle trombotik vakalar, tekrarlayan düşükler ve inme gibi rahatsızlığa eğilimli kişilerde bulunur. Kan tahlilinde antikardiyolipin gibi antifosfolipid antikorları mevcutsa test sonucu pozitif olarak belirtilir.

Eğer tahlil sonucunda kanda antikardiolipin gibi antifosfolipid antikorları tespit edilirse, yani antikardiolipin antikor (IgM/IgG) tahlili pozitif çıkarsa, kan pıhtılaşmasına eğilim var demektir. Doğal olarak vücuttaki beklenmedik kan pıhtılaşmaları inme (felç), kangren, kalp krizi gibi hastalıkları ortaya çıkarabilir. Benzer şekilde antikardiolipin antikor tahlili pozitif çıkan gebelerde düşük riski olabilir. Bu tahlilin pozitif çıkması kişinin sadece risk taşıdığını gösterir.

Bu tahlil, aynı zamanda, bacaklarda şişme, akciğer embolisi benzeri rahatsızlıklarda da hastalara da yapılır. Gebelerin tekrararlayan düşüklerinde de uygulanmaktadır. Test pozitif çıkarsa bir süre (4-6 hafta) sonra tekrar tahlil istenebilir. Antikardiyolipin negatif çıkması olumludur.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

2 Responses to Antikardiyolipin Antikorları (IgM, IgG, IgA, aCL) Nedir?

  1. Ümmü says:

    Merhaba 4’5 aylık ikiz ölü doğum yaptım..genetik testi yaptırdım bişey çıkmadi Ramatoloji ye git dediler birinci testde sınırda ikincisinde pozitif çıktı doktor ikinci hamilelikte aspirin kullanabilirsin dedi… Kan pıhtılaşmasını geçme gibi ihtimali varmı lütfen yardımcı olun ??

  2. sima says:

    sle hastasiyim.antikardiyolipi testi istendi ve sonuc 6.2 cikti .lupusum aktif degil suan.bu test sonucu ne demek oluyor. cevaplarsaniz sevinirim.Tesekkurler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir