Anti dsDNA Nedir?

Anti dsDNA antikorları nedir?

Anti dsDNA antikorları, antinükleer antikor gruplarından biridir. Genellikle sistemik lupus eritematozus (SLE, yaygın lupus kızarıklığı) ve lupus nefriti gibi hastalıkların tanı ve takibinde istenen tahliller içerisinde yer alır.

Ayrıca antinükleer antikor (ANA) tahlili pozitif çıkan bireylere de uygulanan ek tahlillerdendir. Genel olarak ANA tahlili otoimmun (özbağışıklık) hastalığı riski olanlara uygulanan ilk tahlillerden biridir. ANA tahlili ile antilükleer antikorun pozitif çıkması durumunda lupus vakasının görülme sıklığı da yüksektir.

Anti dsDNA tahlili genellikle lupus’a özel yapılan bir tahlildir. Lupus hastalığı ise bağışıklık sisteminin çevre doku ve organlara saldırması sonucu ortaya çıkan deri veremidir. Bir araştırmaya göre anti dsDNA, tahlil yaptıran lupus hastalarının %50-70’inde pozitif çıkmaktadır. Fakat tahlil sonucunun negatif çıkması kişide lupus olmadığı anlamına gelmez. Anti dsDNA tahliline ek olarak doktor anti-Sm tahlili de isteyebilir.

Anti dsDNA tahlili, deri vereminin seyrinde ve takibinde hastalığın şiddetini ve gidişatını takip etmek amacıyla da yapılmaktadır. Hastalığın alevlenme dönemi öncesi ve sonrasında anti dsDNA tespit edilebilir.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

4 Responses to Anti dsDNA Nedir?

 1. Suat Demirezen says:

  Anti DNA pos 162.6 pozitif çıktı ramotoloji 20 gün sıra verdi internetten aldığım bilgiler pisikolojmi bozdu bu nedir bendeki bulgu sadece bu ve damar tıkanıklığı cildimde bir değişiklik yok yüzümde kelebek açılmıyor çok kötünirhadtalıkmı bu bana biraz bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 2. Seher says:

  Gözümün kenarındaki ani şişlik nedeniyle göz doktoruna gittim ve lupustan şüphelendi. Romotoloji kan sonuçlarında ana pozitif ANTİDSDNA ve anti sm negatif çıktı. Ayrıca qft-plus pozitif. Lupus hastası mıyım acaba teşekkürler

 3. zehra says:

  Ana ıfat 1/10000 homojen ve granuller patern pozitif gorulmustur ne anlama geluliyor plt degerlerim 39 a kadar dustu birde cok usuyorum buna bagli olabilir mi

 4. Dilan says:

  Meraba anti nükleer antikor ana granüller 1/100 pozitif crp 3.15 anti ds DNA süpeli pozitif bunlar ne demek acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir