Anemi Nedir?

Anemi Nedir?

Anemi (kansızlık), normalden düşük düzeyde kırmızı kan hücrelerinin olması durumudur. Anemi, kırmızı kan hücreleri yeteri kadar hemoglobin üretmediğinde oluşur. Hemoglobi, kana kırmızılık veren demir zengini bir proteindir. Bu protein kırmızı kan hücrelerinin akciğerlerden vücudun diğer kısımlarına oksijen dağılımını sağlar.

Anemi hastalarının kanında yeterince oksijen bulunmaz. Bunun sonucunda yorgunluk ve halsizlik görülür. Başdönmesi, zayıflık, nefes darlığı ve başağrısı da bu hastalığın diğer belirtileri arasında yer alır. Şiddetli veya uzun süreli anemi kalp, beyin ve organ sorunlarına neden olabilir. Anemi tedavi edilmezse ve ilerlerse ölüme bile sebep olabilir.

Kan, başlıca kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (akyuvarlar), pıhtı hücreleri ve kansıvısından oluşur. Alyuvarlar, oksijen taşır ve karbondioksitin vücuttan atılmasını sağlar. Bu hücreler, kemik iliğinde üretilir. Alyuvarlar ile pıhtı hücreleri de kemik iliğinde üretilir. Alyuvarların görevi insan vücudunda iltihaplara karşı mücadele etmektir. Pıhtı hücreleri ise kanamaların çabucak pıhtılaşmasını sağlamak ve yaralanmalarda kan kaybını en aza indirmektir. Aneminin bazı türlerinde her üç kan hücresinin de normal değerlerden az olması durumu gözlenebilir.

Aneminin genel olarak üç temel sebebi vardır: Kan kaybı, kırmızı kan hücre üretiminde azalma, kırmızı kan hücre kaybında artış.

Anemi iyi huylu, kısa süreli veya kolayca tedavi edilebilir olabilir. Sağlıklı bir beslenme veya gıda takviyesi ile kansızlık giderilebilir. Bununla birlikte kansızlığın bazı türleri ilerlemiş veya uzun süreli olması durumunda, tedavi edilmezse insan hayatını tehdit edebilir. Kansızlık belirtileri yaşıyorsanız en kısa zamanda bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Kansızlık, demir eksikliği olarak da bilinmektedir. Bunun dışında anemiyi çok farklı tıbbi isimlerle de duymanız mümkündür.

Şu yazılar ilginizi çekebilir:

Kategori: Hastalıklar | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir