Alzaymır Hastalığı Nedir

Alzheimer (Alzaymır) Hastalığı Nedir?

Alzaymır hastalığı, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, hatırlamda güçlük ve bazı yetilerde bozulmayla ilişkilendirilen bir tür yaşlılık hastalığıdır.

Alzaymır hastalığı geri dönüşü olmayan, sürekli ilerleyen bir beyin rahatsızlığıdır. Alzaymır ilerledikçe hafıza, düşünme becerileri ve en basit günlük işleri yapma yetileri bile tahrip olmaya başlar. Alzaymır hastalığı genellikle 60’lı yaşlardan itibaren görülmeye başlar. Alzaymır, yaşlılar arasında en yaygın bunama sebebidir. Hastalık beyindeki hücrelerin ve bağlantı sinirlerinin zayıflamasıyla ortaya çıkar. Günümüzde tam olarak bir tedavisi bulunamasa da hastayı rahatlatan, belirtileri azaltan veya ilerlemesini yavaşlatan ilaçlar bulunmaktadır.

Belirtiler ortaya çıkmadan on yıl öncesinde beyinle ilgili sorunların oluşmaya başladığı bilinmektedir. Hastalık ilk başlarda belirti vermese de beyinde oluşan tahripler bilahare bulguların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bir zamanlar sağlıklı olan nöronlar zamanla etkinliğini kaybetmekte ve nihayetinde tahrip olmasıyla birlikte belirtiler ortaya çıkmaktadır. Özellikle nöronlar arasında bağlantıyı sağlayan bağların zayıflamasıyla nöronlar kaybolmaktadır. Hasar, beyindeki bellek mekanizmasına ulaştığında hastalık ciddi anlamda ilerlemiştir. Daha fazla nöron tahrip oldukça etkilenen beyin bölgeleri küçülür ve büzüşür.

Alzaymır hastalığı üç aşamadan oluşur. Birinci aşamada hastalık hiç belirti vermeyebilir. İkinci aşamada hastada hafif bilişsel bozulma olur. Üçüncü aşamada ise hastada bunama görülür.

Bunama ise düşünme, hatırlama, anlamlandırma gibi bilişsel işlevlerin kaybedilmesidir. Bunama durumunda kişi günlük işleri yapamayacak düzeye gelir. Birçok hastalığın bunamaya sebep olduğu bilinmektedir. Bunamaya sebep olan en bilindik iki hastalık Alzaymır hastalığı ve damarsal bunama hastalığıdır. Damarsal bunama hastalığı beyindeki damaların tıkanması veya daralması sonucu beyin dokusunun yeterince beslenememesinden ileri gelir.

Ayrıca alkol bağımlılığı, bazı ilaçların yan etkileri, beyindeki tümörler, kan pıhtıları, B12 vitamin eksikliği, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları da bunamaya yol açan başlıca etkenlerdir. Bu tarz etkenler en başından itibaren tedavi edilirse bunama ilerlemeden durdurulabilir.

Stres, kaygı, depresyon gibi duygusal sorunlar bir kimseyi daha unutkan yapabilir ve bu durum çoğu zaman bunama ile karıştırılır. Örneğin yeni emekli olan veya eşini kaybeden biri yalnızlık, can sıkıntısı, kaygı ve üzüntü hissedebilir. Bu gibi olumsuz yaşam koşullarıyla uğraşmak da kişide unutkanlığa sebep olacak derecede ilerleyebilir.

Alzaymır çoğunlukla 65 yaşından sonra yaşlılarda görülür. Ancak Alzaymır hastalarının az da olsa yaklaşık %5’inin 40-50 yaşlarında olduğu bilinmektedir.

Alzaymır zamanla kötüye giden bir hastalıktır. Alzaymır ilerledikçe, hasta geçmişi hatırlayamaz, konuşurken sorulara tam bir cevap veremeyebilir. Örneğin kaç tane çocuğu olduğunu veya çocuklarının isimlerini hatırlamayabilir. Daha önceden tanıdığı kişileri tekrar gördüğünde tanıyamayabilir.

Alzaymır hastalığıyla ilgili aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir:

Kategori: Hastalıklar | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir