Alfa-Fetoprotein Testi (AFP) Nedir

Alfa-fetoprotein (AFP) tahlili nedir?

Alfa-fetoprotein (AFP), kanser vakalarında tümör tespiti veya gebelerde ceninin anormal beyin veya omirilik gelişimini takip etmek amacıyla yapılan testlerden biridir.

Alfa-fetoprotein (AFP)’nin kandaki normal değerleri yetişkinlerde 0-10 ng/ml arasıdır. Karaciğer kanseri vakalarında AFP oranı kişilerde yüksek görülür. Sağlıklı bireylerde AFP neredeyse hiç görülmez veya 10 ng/ml’nin altında görülür.

Gebelikte AFP tahlili, fetusta spina bifida (açık omurilik) ve anansefali (doğumda bebeğin beyninin olmaması) gibi sorunları baştan tespit etmek amacıyla yapılan bir kan tahlilidir. Down ve Edwards sendromlarının tespitinde de bu tahlil kullanılmaktadır. Bu tahlil sayesinde anne karnındaki bebeğin omfaloseli olup olmadığı da anlaşılmaktadır.

AFP tahlili, siroz, testis/yumurtalık kanseri ve karaciğer kanseri gibi rahatsızlıkları veya bu hastalıklara yakalanma risklerini tespit etmek amacıyla da uygulanmaktadır. Ancak AFP, tek başına yeterli bir tahlil değildir. Bir araştırmaya göre karaciğer kanseri hastaların yaklaşık %40’ında AFP normal değerlerde görülebilir. Fakat AFP yüksekliği olan hastaların da karaciğer kanseri olduğu gibi kesin bir kanıya varılamaz. Nitekim siroz hastalarında da kanser olmadıkları halde AFP yüksekliği görülür. Bu nedenle AFP yüksek olan siroz hastaları kanser riskine karşı dikkatli olmalıdır.

AFP yüksekliği bazı sorunların habercisi iken, AFP düşüklüğü sorun teşkil etmez.

Kategori: Kan Tahlili Değerleri | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

5 Responses to Alfa-Fetoprotein Testi (AFP) Nedir

 1. Mehmet çelik says:

  Merhaba 22 yaşında erkeğim sağ testisimde 2 yıldır belli dönemlerde ağrı oluyor kan tahlilimde AFP degerim 7,73 çıktı. Bu testis kanserinin bir göstergesi midir ?

 2. Hande kuyumcuoğlu says:

  ARAP Değerim 7,16… referans aralığı <13,6 olarak çıktı
  Normalmidir.ne yapmalıyım

 3. Hande kuyumcuoğlu says:

  AFP 7,16 ..Referans aralığı<13,6 olarak çıktı normal midir.ne yapmalıyım

 4. Hande kuyumcuoğlu says:

  ARAP Değerim 7,16… referans aralığı <13,6 olarak çıktı
  Normalmidir.ne yapmalıyım.56 yaşındayım

 5. Şenay says:

  Abime siroz və karaciğer tümörü teşhisi kondu AFP 4000 kurtulma şansı varmı saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir