Ağız Kuruluğunun Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Ağız kuruluğunun en önemli nedeni yeteri kadar tükürük salgılanmamasıdır. Ağız kuruluğu, genellikle yeme, çiğneme, yutkunma ve konuşma zorluğuna sebep olur. Tükürük ağızdaki zararlı bakterileri yok ettiği için ağız kuruluğu tedavi edilmezse diş çürümelerine de neden olabilir.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Ağızda kuruluk, yeteri kadar tükürük salgılanmaması, çiğneme ve yutkunma zorluğu, boğaz kuruluğu, dudak çatlaması, dilde kuruluk ve ağız yaraları, ağız kuruluğunun başlıca belirtileridir.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Tükürük bezlerinin yeterince salya salgılamaması ağız kuruluğuna neden olur. Çoğu reçetesiz satılan ilaçların dengesiz bir şekilde kullanımı, Parkinson hastalığı, Sjögren Sendromu, Şeker hastalığı, HIV/AIDS hastalığı, kanser tedavisi sırasında radyasyona maruz kalma ve tükürük bezleriyle ilişkili sinir sisteminden kaynaklanan sorunlar ağız kuruluğuna neden olabilir. Depresyon ilaçları,  antihistaminik alerji ilaçlarının, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ilaçları ve kanser ilaçları da ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağız kuruluğunun kullanılan bir ilacın yan etkisi olabileceği unutulmamalıdır. Hastalığın kesin nedeni doktor muayenesi ile anlaşılabilir.

 Ağız Kuruluğunun Tedavisi Nasıldır?

Bol miktarda suyu yudum yudum içmek, şekersiz sakız çiğnemek, ağız bakımına itina göstermek, sigara ve alkolden uzak durmak ağız kuruluğu tedavisinde uygulanan yöntemlerdir.

Ayrıca ağız kuruluğu olanların yemek yerken azar azar su yudumlamaları yiyeceklerin çiğnenmesinde ve yutulmasında rahatlık sağlayabilir.

Ağız kuruluğunun tedavi edilebilmesi için öncelikle ağız kuruluğuna neden olan hastalığın tespit edilmesi gerekir. İlgili hastalığın tedavisi ile ağız kuruluğu da ortadan kalkar.

Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı | Benzer Konular:
Yasal Uyarı
Bu sitedeki yazılar bilgilendirme amaçlı olup, doktorun uygulayacağı muayene, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Herhangi bir bilgi veya tavsiyeyi uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu sitedeki bilgileri uygulamanın sorumluluğu tümüyle okuyucuya aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir